„Pomoc psychologiczna w języku migowym”

Termin realizacji: 15.01.2023 – 30.06.2023

W pierwszym półroczu 2023 roku, Stowarzyszenie Rozwoju „Pitagoras” realizuje projekt o nazwie „Pomoc psychologiczna w języku migowym”. Jego celem jest zapewnienie bezpłatnej pomocy psychologicznej osobom niesłyszącym, które doświadczają negatywnych skutków pandemii. Projekt obejmuje teren całej Polski. Do jego działań należą:

1. Świadczenie indywidualnego wsparcia psychologicznego
Pomoc świadczona jest przez psychologa, który jest także doświadczonym tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Fakt ten zapewnia intymność w relacji psycholog-pacjent, a także zdejmuje presję z Głuchych związaną z koniecznością pozyskania odpowiedniego tłumacza. Jedno spotkanie z psychologiem trwa 45 minut.

Rozmowa odbędzie się za pośrednictwem komunikatora dostępnego dla danej osoby niesłyszącej (np. WhatsApp, Skype, Messenger). Proponowaną formą spotkania jest wideokonferencja przez program ZOOM. Korzystanie z rozwiązań technologicznych zapewnia niesłyszącemu pacjentowi prywatność i anonimowość, a także oszczędza czas i koszty związane z dojazdem na miejsce.

Rozmowa z psychologiem będzie obejmować różnego rodzaju wsparcie, w zależności od potrzeb zgłoszonych przez osobę niesłyszącą. Może to być konsultacja psychologiczna, porada psychologiczna, interwencja kryzysowa czy też terapia psychologiczna. W czasie spotkania psycholog będzie dopasowywał wsparcie do potrzeb osoby zgłaszającej. W przypadku osób, które będą wymagały stałej pomocy psychologicznej, pomoc zapewniana będzie systematycznie co najmniej jeden raz w tygodniu.

2. Psychoedukacja online
Zostanie zorganizowanych 6 spotkań grupowych w formie online, dla osób niesłyszących z całej Polski, które dotyczyć będą tematów istotnych dla Głuchych.

Z uwagi na swoją niepełnosprawność i wynikające z niej bariery w dostępie do informacji, osoby Głuche mają ograniczoną wiedzę z zakresu psychologii. Nie znają metod radzenia sobie z lękiem, stresem czy innymi problemami. Nie znają znaczenia wielu pojęć psychologicznych. Nie wiedzą, jak nazwać swoje emocje i jak sobie z nimi radzić.

Pod koniec każdego spotkania, prowadzący zaproponuje temat w oparciu o informacje, jakie zostaną wyeksponowane w trakcie dyskusji z osobami niesłyszącymi. Temat kolejnego spotkania zostanie uzgodniony z uczestnikami, aby jak najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Tematy spotkań będą wcześniej zapowiadane i udostępniane do wiadomości za pośrednictwem naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz za pośrednictwem telewizji internetowej Glusi.TV.

Aby skorzystać z oferowanego wsparcia, należy wydrukować i wypełnić formularz zgłoszeniowy (zakładka „Dokumenty do pobrania”), a następnie przesłać skan lub zdjęcie na adres: jezykmigowy@pitagoras.org.pl

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie informuje, że dnia 02.11.2023 r. jest zamknięte.

Jednocześnie informujemy, że darmowe porady prawne odbywać się będą zgodnie z harmonogramem.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

ul. Krasickiego 483-400 Kościerzyna

Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej

tel. 58686 50 05, 785993121

www.pcprkoscierzyna.pl

„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat ,dla jednej osoby”

Skip to content