Kiedy cudzoziemiec poszukujący ochrony w Polsce może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę?
Bez zezwolenia możesz pracować jeśli:
· posiadasz status uchodźcy,
· udzielono ci ochrony uzupełniającej,
· posiadasz zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
· posiadasz zgodę na pobyt tolerowany w Rzeczypospolitej Polskiej,
· korzystasz z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej,
· posiadasz ważne zaświadczenie, że sprawa dotycząca udzielenia ochrony międzynarodowej nie została zakończona w terminie 6 miesięcy i opóźnienie nie nastąpiło z twojej winy.
WAŻNE: Cudzoziemiec, który oczekuje na przyznanie statusu nie może pracować. Pracę (bez zezwolenia) może podjąć dopiero gdy uzyska jeden z wyżej wymienionych tytułów pobytowych.
Kiedy cudzoziemiec poszukujący ochrony w Polsce może skorzystać ze wsparcia urzędu pracy?
Aby otrzymać kompleksową pomoc z urzędu pracy w znalezieniu pracy w Polsce musisz się zarejestrować jako osoba bezrobotna. W Polsce jest 340 urzędów pracy, w których istnieje możliwość rejestracji uwzględniając miejsce zamieszkania. Listę (wyszukiwarkę) urzędów znajdziesz na stronie: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu.
Ważne! Osoba ewakuowana z Islamskiej Republiki Afganistanu będzie mogła zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny, po uzyskaniu:
· statusu uchodźcy;
· ochrony uzupełniającej;
· zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
· zgody na pobyt tolerowany;
· ochrony czasowej (jeżeli UE uruchomi tę procedurę).
Rejestracja w urzędzie pracy – i co dalej?
Po rejestracji w urzędzie pracy możesz być objęty wsparciem na takich samych zasadach jak obywatel Polski. Podlegasz również ubezpieczeniu zdrowotnemu, co daje ci możliwość bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej.
Po rejestracji w urzędzie pracy zaopiekuje się tobą wyznaczony pracownik, który stanie się twoim doradcą. Przeprowadzi on rozmowę w celu ustalenia twojej aktualnej sytuacji zawodowej i społecznej, twoich predyspozycji, kwalifikacji i potrzeb oraz możliwości podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Otrzymasz również informację na temat możliwości uznania posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, a także wymogów do podjęcia pracy w danym zawodzie.
jaką pomoc można uzyskać w urzędzie pracy?
Wybrane formy pomocy:
· Szkolenia z języka polskiego oraz szkolenia zawodowe w celu uzupełnienia, zdobycia lub zaktualizowania kwalifikacji zawodowych. W trakcie szkolenia przysługuje stypendium szkoleniowe w wysokości do 1489 zł miesięcznie.
· Staż – w przypadku konieczności zdobycia doświadczenia zawodowego (w trakcie stażu przysługuje stypendium stażowe w wysokości 1489 zł miesięcznie).
· Dotacja na założenie działalności gospodarczej.
· Zatrudnienie subsydiowane z Funduszu Pracy (np. w ramach prac interwencyjnych).
· Przygotowanie profesjonalnych dokumentów potrzebnych do aplikacji na stanowisko pracy – przy wsparciu doradcy klienta.
· Pośrednictwo pracy: przedstawianie aktualnych ofert pracy, na które można aplikować, pomoc w nawiązywaniu kontaktu z pracodawcami, kierowanie na wolne stanowiska pracy.
W trakcie udzielania pomocy w aktywizacji zawodowej powiatowy urząd pracy współdziała z innymi instytucjami wspierającymi cudzoziemców w Polsce. To przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Urząd ds. Cudzoziemców, tłumacze języków obcych oraz organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą dla cudzoziemców. Współpraca ta jest jednym z warunków skutecznej aktywizacji zawodowej i integracji cudzoziemców na polskim rynku pracy.