BON SENIORALNY

W dniu 25 października br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie, podczas którego miały miejsce konsultacje społeczne Ustawy o bonie senioralnym.

Ustawa o bonie senioralnym jest odpowiedzią na wyzwania związane ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Nowe rozwiązania mają pomóc seniorom wymagającym opieki, której nie mogą zapewnić im bliscy aktywni zawodowo. W trwających w całym kraju, konsultacjach społecznych bierze udział Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła – Drewnowicz. W Gdańsku uczestniczyli w nich eksperci, przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji pozarządowych, zajmujący się opieką nad seniorami. Pani Minister towarzyszyła wicewojewoda Anna Olkowska – Jacyno.

Podczas spotkania zostały przestawione założenia projektu ustawy, w tym rola samorządów oraz sektora usług wspierających.

Jak wybrzmiało na Pomorzu to szansa na lepsze funkcjonowanie i finansowanie podmiotów ekonomii społecznej.

Założenia projektu  Ustawy o bonie senioralnym:

  • ma przysługiwać od 2026 roku aktywnym zawodowo zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) osoby w wieku 75 lat lub więcej, która potrzebuje wsparcia w codziennym życiu
  • maksymalna kwota bonu ma wynieść 2150 zł na osobę
  • wartość bonu senioralnego nie ma podlegać wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany
  • wartość bonu senioralnego, która nie została wykorzystana w danym miesiącu, nie przechodzi na kolejne miesiące
  • przyznanie i wypłata tego bonu ma nastąpić tylko wtedy, gdy dochody zarówno osoby starszej, jak i jej potomków nie przekroczą określonych limitów przychodów
  • szacuje się, że w 2026 roku bonem senioralnym może zostać objętych ok. 300 tys. osób

Jak wskazują prognozy demograficzne, w najbliższych dziesięcioleciach udział seniorów  w ogólnej populacji znacząco wzrośnie.

W województwie pomorskim – aktualnie jeden na sześciu mieszkańców ma więcej niż 65 lat, w 2050 r. będzie to niemal co czwarty mieszkaniec, do 2050 roku spadek liczby ludności w naszym regionie ma wynieść 7 procent. Oznacza to konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w obszarze zabezpieczenia społecznego, m.in. dalszy rozwój usług opiekuńczych  i zdrowotnych świadczonych głównie dla osób starszych oraz aktywizacja seniorów.

Aktualności

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowanew ramach

Czytaj więcej »

„NIE BĄDŹ OBOJĘTNY”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie informuje, że jest w trakcie realizacji działania pod tytułem „Nie bądź Obojętny” – profilaktyka na temat zjawiska przemocy domowej”

Czytaj więcej »

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie informuje, że dnia 02.11.2023 r. jest zamknięte.

Jednocześnie informujemy, że darmowe porady prawne odbywać się będą zgodnie z harmonogramem.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

ul. Krasickiego 483-400 Kościerzyna

Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej

tel. 58686 50 05, 785993121

www.pcprkoscierzyna.pl

„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat ,dla jednej osoby”

Skip to content