Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie w okresie od sierpnia do grudnia 2024 realizowało projekt, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – profilaktyka na temat zjawisk przemocy domowej”.
Zadanie publiczne zostało współfinansowane przez Skarb Państwa – Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Departament do spraw Równego Traktowania w ramach programu osłonowego ,,Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy domowej”. Dofinansowanie wyniosło 45.348.00zł.
Otrzymane dofinansowanie umożliwiło stworzenie ciekawej, a przede wszystkim skutecznej kampanii podnoszącej świadomość mieszkańców powiatu kościerskiego na temat zjawiska przemocy oraz poprawiającej funkcjonowanie rodzin zagrożonych i dotkniętych tym zjawiskiem. Wykonano profesjonalną diagnozę zagrożeń społecznych będącą podstawą do opracowania programu profilaktycznego, który jest dostosowany do problemów występujących na terenie powiatu kościerskiego. W kampanii przeciwdziałania przemocy domowej wykorzystano możliwości jakie daje współczesna technika. Stworzony spot profilaktyczny doskonale spełnia rolę informacyjną przedstawioną w niekonwencjonalnej formie, docierając do szerokiej rzeszy odbiorców poprzez media społecznościowe oraz projekcję przed seansami filmowymi, w kinie Remus w Kościerzynie. Działania zostały dopełnione materiałami promującymi kampanię w postaci ulotek, plakatów, piłeczek antystresowych. Wydano także poradnik, który pozwala osobom doświadczającym przemocy poznać swoje prawa, zdobyć informacje, gdzie znaleźć pomoc i poznać procedury z tym związane, a świadkom przemocy udziela skutecznych wskazówek jak pomagać i wspierać. Poradnik zawiera także podstawowe informacje o zjawisku przemocy domowej, rówieśniczej, cyberprzemocy. Biorąc pod uwagę jak ważne jest kreowanie właściwych postaw i budowane świadomości w kwestiach problemów związanych z przemocą wśród młodych ludzi zorganizowano również zajęcia na ten temat
w placówkach szkolnych na terenie powiatu kościerskiego. Wzięło w nich udział 3999 uczniów. Popularność zajęć wzmocnił ogłoszony konkurs z nagrodami na przygotowanie komiksu obrazującego odpowiednie reagowanie na przemoc domową. Działanie to wymogło na uczestnikach większe zaangażowanie w zdobywaniu wiedzy na temat właściwego reagowania na przemoc. Do konkursu przystąpiło 33 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Ich prace będzie można podziwiać na zorganizowanej wkrótce wystawie. W ramach projektu utworzono także ,,Szkołę dla rodziców”. W zajęciach uczestniczyło 15 osób. Zajęcia pomogły uczestnikom podnieść skuteczność oddziaływań wychowawczych i zmniejszyły poczucie bezradności w sytuacjach problemowych, które często wywoływało zachowania agresywne. Dopełnieniem działań zajęć dla młodzieży i szkoły dla rodziców były indywidualne konsultacje psychologiczne i terapeutyczne w przypadkach, kiedy uczestnicy tego potrzebowali. Osoby korzystające ze wsparcia zyskały miejsce, w którym mogą w bezpiecznej atmosferze rozmawiać na temat wychowania bez przemocy, kryzysów rozwojowych oraz sposobów radzenia sobie. Można uznać, że kampania była ciekawa i dostosowana do potrzeb mieszkańców powiatu kościerskiego. Jej zakres i formy przekazu pozwoliły dotrzeć do znaczącej liczby odbiorców i zachęcić ich do reagowania.